Úvod » PANENSKÉ OLEJE, MASLÁ » Rostlinné oleje » Rakytníkový olej » RAKYTNÍKOVÝ OLEJ 100% 100ml | TML
Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) rastie hlavne v južnej Európe, ale môžeme ho nájsť od Číny až po Švédsko. U nás sa voľne veľmi nevyskytuje, väčšinou je vysádzaný v záhradách a parkoch ako okrasná drevina. Jeho hojivé a tonizujúce vlastnosti boli známe už v starom Grécku a Ríme. Aj mongolské a tibetské liečiteľstvo využívalo rakytník na liečenie rôznych chorôb. Má vynikajúce hojivé a regeneračné účinky. Čerstvé plody ale aj šetrne pripravená šťava alebo marmeláda sú veľmi vhodné pri zníženej imunite, žalúdočných vredoch, chronických infekčných chorobách aj pri celkovej slabosti organizmu. Z rakytníka sa lisuje veľmi cenný a liečivý olej.
Plodyrakytníka obsahujú dôležité biologicky aktívne látky ako je vitamín E, veľmi vysoké množstvo vitamínu C, cholín a prítomné esenciálne nenasýtené mastné kyseliny (omega 3,6,9), D- alfa tokoferol (prírodný vitamín E) a flavonoidy tvoria z tohto oleja veľmi dôležitý doplnok stravy, ktorý ochraňuje organizmus pred nepriaznivými civilizačnými vplyvmi.
Rakytník zvyšuje obranyschopnosť organizmu< /strong>, má protinádorové pôsobenie. Hojí žalúdočné a črevné vredy, pôsobí aj na zlepšenie reumatických ťažkostí. Odporúča sa ľuďom trpiacim chronickou zápchou aj ako podporný prostriedok pri cukrovke a svalovej dystrofii.
Neobvykle vysoký obsah vitamínu A robí z rakytníka vynikajúci liek na kožné problémy, choroby slizníc, a očné choroby, najmä poruchy nočného videnia a rozoznávania farieb.
V obchodoch so zdravou výživou sa dá kúpiť rakytníková šťava bez cukru, rakytníkový sirup s fruktózou, zmiešaná jablčno-rakytníková alebo hruškovo-rakytníková šťava a niekoľko druhov rakytníková marmelády bez chemických farbív, sladidiel a konzervantov. Dajú sa kúpiť aj sušené plody rakytníka či rakytníková tinktúra. Rakytníkový olej sa dá zohnať buď čistý- jeho cena je vyššia, alebo zmiešaný s olivovým či slnečnicovým olejom.
Rakytník je unikátny prírodný koncentrát mastných kyselín a vitamínov E, F, P, K, A, B a C. Ak je úplne čistý, Vysoko ceneného karoténu obsahuje niekoľkokrát viac ako mrkva alebo tekvica.Vysoký obsah vitamínu E – významného antioxidantu – zabraňuje sklerotizácii ciev a tým rapídne znižuje riziko infarktu myokardu.
font-family: Verdana; font-size: x-small;" >Použitie:
Rakytník, z ktorého sa nami dovážaný olej vyrába, pochádza z ekologicky čistých oblastí sibíri, kde rastie v priaznivých podmienkach v bujnej a rôznorodej prírode, bez zásahu človeka. V priebehu krátkeho a intenzívneho leta rastliny zhromažďujú sily na dlhú a mrazivú zimu. Vzduch vonia éterickými olejmi z kríkov, stromov a bylín. -family: Verdana; Svetlo oranžovým okrúhlym plodom sa tiež hovorí „sibírsky ananás“, nielen pre chuť podobnú tomuto exotickému ovociu, ale aj pre jeho podobné liečivé vlastnosti. Tieto neveľké (na miestne pomery) guličky sú zdrojom ohromného množstva biologicky aktívnych zložiek, preto ich tiež naši predkovia radi pojedali.
Spôsoby použitia:
Pri liečení omrzlín a popáleninách prvého a druhého stupňa sa rakytníkovým olejom potierajú postihnuté časti kože dvakrát denne. Optimálne je aplikovať olej čo najskôr po poškodení či úraze. Zároveň pôsobí proti bolesti, má hojivé a protizápalové účinky . Je potrebné vziať do úvahy farbiaci efekt rakytníkového oleja, ktorý pretrváva aj niekoľko dní. Môže zafarbiť aj bielizeň. /blockquote>
neinfikované ranyV týchto prípadoch sa preväzy vykonávajú raz denne a to tak, že sa na ranu prikladá gázový tampón ľahko napustený rakytníkovým olejom.
< ak>
šupinovitý ekzém, neurodermitídy, opary lokálne popáleniny z ožiarenia, vznikajúcich pri terapii niektorých onkologických ochorení, napr. ochorenia pažeráka, močového mechúra, konečníka, ženskej pohlavnej oblasti.V týchto prípadoch sa pred ožarovaním vkladajú do dutých orgánov tampóny napustené rakytníkovým olejom alebo sa vykonávajú olejové nálevy.
gynekologické zápalové ochorenia, erózia krčka maternice, zápaly pošvy, zápaly sliznice krčka maternice.Dobrý liečebný účinok je pozorovaný aj pri zápalových ochoreniach<. /span>
- ul>
zápaly nosovej sliznice, zápaly hrtana, hltana a angínamiJe nutné v priebehu týždňa 2-3 krát denne potierať sliznice nosa a hrdla vatovým tampónom navlhčeným rakytníkovým olejom.
- < div>zápalové ochorenia ďasien a paradentóza
Je vhodné prikladať tampón napustený rakytníkovým olejom na zapálené miesto na 10-15 minút. Túto procedúru je možné opakovať 1-2 krát denne v priebehu týždňa až štrnástich dní.
>
Liečebné účinky rakytníka stále jednoznačne prevyšujú účinky moderných chemických liečivých prostriedkov.
Rakytníkový olej pred dávnymi časmi …
Použitie rakytníkového oleja na liečebné účely má veľmi dlhú históriu. Používal sa všeobecne už v starovekej medicíne pri liečení chronických chorôb žalúdka, pečene, dýchacích ciest, reumatizmu a hnisavých rán na koži.
Antickí Gréci ho používali ako regeneračný prostriedok na vlasy, ktorý im dodával lesk a zdravý vzhľad. V indickej a tibetskej medicíne boli plody, kôra a lístie rakytníka používané pri príprave 10 zložitých liečivých zmesí, ktoré sa doporučovali pri liečení chorôb tráviaceho traktu, zápalových a hnisavých pľúcnych chorôb a krvácavosti. aj zvonka proti vypadávaniu vlasov, skorbutom (avitaminóze) a anémii.
Zloženie: 100%, za studena lisovaný olej z plodov a mladých výhonkov Rakytníka rešetlátového, obsah karotenoidov > 130. Komplex polynenasýtených mastných kyselín 65 %, mononenasýtených mastných kyselín 24 %, nasýtených mastných kyselín 10.5 %, z toho:kyselina linolová 65 %, olejová 24 %, palmitová 6.2 %, stearová 3.6 %; beta karotén 152 mg/100g (+-10%), vitamín E alfa-Tokoferol 63.3 mg/100 g (+-10%).< /span>
Vedľajšie účinky: VEĽMI výrazne farbia!
Rakytníkový olej - je svojím pôsobením unikátny prírodný produkt.
Rakytníkový olej má priaznivé účinky na zažívacie ústrojenstvo, podieľa sa na zníženie “škodlivého” cholesterolu, pôsobí ako silný antioxidant, neutralizuje tzv. voľné radikály.
Zloženie v 100 g (obsah 100 ml): rakytníkový olej 10 g , olivový olej 89,5 g, Vit. E 510 mg, beta-karotén 12,5 mg (2 ml oleja obsahujú 100% vit. E a 62,5% vit. A odporúčanej dennej dávky).
Odporúčané dávkovanie: 1 malá kávová lyžička denne< /p>
Rakytníkový olej pôsobí proti bolesti, má hojivé a protizápalové účinky. Je vhodný pri liečení omrzlín,pri termických a chemických popáleninách a popáleninách z ožiarenia, pri hojení popálenín očnej rohovky, ale nie je to všeliek!
Pri omrzlinách a popáleninách prvého a druhého stupňa sa rakytníkovým olejom potierajú postihnuté časti kože dvakrát denne. Optimálne je aplikovať olej čo najskôr po poškodení či úraze. Je potrebné vziať do úvahy farbiaci efekt rakytníkového oleja, ktorý pretrváva aj niekoľko dní. Môže zafarbiť aj bielizeň.
Pri hlbokých tepelných popáleninách napomáha rakytníkový olej regeneračným procesom v týchto ranách a príprave podmienok pre transplantáciu kože. Všeobecne je nutné poznamenať, že rakytníkový olej pri liečení popálenín je vďaka svojim vlastnostiam porovnateľný so spermacetovým tukom, ktorý sa získava z lebečných dutín vorvaňov.
Rakytník dobre hojí aj neinfikované rany. V týchto prípadoch sa preväzy vykonávajú raz denne a to tak, že sa na ranu prikladá gázový tampón ľahko napustený rakytníkovým olejom. , pri liečení a profylaxii lokálnych popálenín z ožiarenia, ktoré vznikajú pri terapii niektorých onkologických ochorení. Sú to predovšetkým ochorenia pažeráka, močového mechúra, konečníka, ženskej pohlavnej oblasti. V týchto prípadoch sa pred ožarovaním vkladajú do dutých orgánov tampóny napustené rakytníkovým olejom alebo sa vykonávajú olejové nálevy.
Rakytníkový olej sa s úspechom používa pri gynekologických zápalových ochoreniach, pri liečení erózie krčka maternice, zápaloch pošvy, zápaloch sliznice krčka maternice. Dobrý liečebný účinok je pozorovaný aj pri zápalových ochoreniach konečníka.
Ak niekto u vás v rodine, najmä deti, trpí zápaly nosovej sliznice, zápaly hrtana, hltana a angínami, potom aj tu rakytník poskytne neoceniteľnú službu. Je nutné v priebehu týždňa 2-3 krát denne potierať sliznice nosa a hrdla vatovým tampónom navlhčeným rakytníkovým olejom.
Ľuďom, ktorí trpia zápalovými ochoreniami ďasien a paradentózou, je vhodné prikladať tampón napustený rakytníkovým olejom na zapálené miesto na 10-15 minút. Túto procedúru je možné opakovať 1-2 krát denne v priebehu týždňa až štrnástich dní. Rakytníkový olej zaujíma zvláštnu pozíciu pri liečení ochorení zažívacieho traktu, predovšetkým pri < strong>vredovom ochorení žalúdka a dvanástorníka a pri gastritíde.Pri týchto ochoreniach sa odporúča užívať olej po jednej čajovej lyžičke 15-20 minút pred jedlom 3-4 krát denne v priebehu jedného mesiaca. Týka sa to predovšetkým jarného a jesenného obdobia, kedy dochádza k zhoršeniu prejavov týchto chorôb. Počas prvých 3-4 dní užívania oleja môže nastať prechodné zhoršenie príznakov ochorenia, ktoré je čoskoro vystriedané rýchlym zlepšením. Je potrebné zdôrazniť, že liečebné účinky rakytníka v mnohých prípadoch prevyšujú účinky moderných chemických liečivých prostriedkov.