Úvod » PODĽA NÁZVU » Rejstřík českých názvů » Moringa olejodárná » Moringa olejodárná sypaný bylinný čaj | Centrum bylin
Tradičná bylina odporúčaná proti alergiám, vysokému cukru a fyzickej únave.
Botanický popis rastliny
Najčastejšie sa moringa vyskytuje voľne v prírode ako opadavý strom s kmeňom so šírkou až 30 cm rastúci do výšky maximálne 13 alebo 14 metrov. Strom má ovisnuté krehké vetvy a riedku, neusporiadanú korunu, kôra má hnedú farbu. Moringa olejodarná rastie veľmi rýchlo, niekedy sa opisuje až meter za rok, spadá do opadavých stromov, ale môže byť aj stálezelený neopadavý. Na začiatku koreňového systému sa nachádza hľuza, ktorá rastline pomáha prežiť suché obdobia.
Vetvy moringy olejodarné sú dlhé, listy sú sudosperené alebo lichosperené, striedavé, stopkaté, žľaznaté a dlhé až 60 cm v tvaroch eliptických, vajcovitých alebo zaoblené do tvaru klinu. Kvety sú krémovo biele alebo žlté obojpohlavné asi 2 cm veľké a usporiadané do 30-35 cm dlhých lat. Prvé obdobie kvetu je od februára až do apríla a druhé potom v septembri, medzitým môže moringa olejodarná priebežne kvitnúť a niesť plody. Plodom je béžová až ružová, časom zelená až hnedá pokrútená trubica, kapsula tvaru struku, ktorá sa môže predĺžiť do dĺžky až 20 cm a šírky asi 3 cm av ktorej je až 20 olejnatých semien.
Pôvod a rozšírenie
Pôvodom moringy olejodarnej je zrejme južné úpätie Himalájí, kde rástla a bola používaná v tradičnom poňatí tamojších obyvateľov ako zázračný strom. Už je to niekoľko storočí, kedy sa rozšírila prakticky po celom indickom subkontinente, ďalej do Arábie a cez ňu do Afriky a Madagaskaru. Dnes rastie moringa olejodarná voľne v prírode strednej Ameriky, Karibských ostrovov a severných krajín Južnej Ameriky, kam bola predtým privezená. Ďalším náleziskom je juhovýchodná Ázia, Afrika a niekoľko krajín v Oceánii. Dnes sa aj listy moringy olejodarnej drvia na prach, ktorý môže byť podávaný deťom pri malnutrici alebo športovcom pri výkonoch. s nadmorskou výškou do 2000 mnm Rýchlosť rastu a kvalita plodov väčšinou závisí na kvalite pôdy. V Českej republike existuje niekoľko bylinkárov-záujemcov, ktorí rastlinu pestujú.
Využitie
Moringa olejodárna je literatúrou hodnotená ako "viacúčelová "alebo "širokospektrá" rastlina s mnohým využitím, ktorá môže byť aj súčasťou bežnej stravy. Čo sa týka samotných listov, sú bežnou súčasťou základnej stravy v Indii aj v Afrike vďaka svojmu pestrému zloženiu vitamínov, proteínov a minerálnych látok. Listy moringy olejodarné bývajú bežne predávané na miestnych trhoch a konzumované čerstvé vo forme šalátov alebo samostatne alebo môžu byť vo forme varené. Ako doplnok stravy sa listy moringy môžu dávať deťom,sú odporúčané športovcom. Semená sa môžu nechať upražiť, tie potom chutia ako vlašské orechy alebo sa získava olej priamym lisovaním, ktorý sa ďalej používa buď v kulinárstve alebo v kozmetike (ale tiež napríklad v technike a strojárstve).
Prášok pomletý alebo nadrvený z čerstvých alebo usušených listov sa používa na dezinfekciu vody. Popisuje sa, že 0,2 gramov prachu dokáže vyčistiť 1 liter kalnej vody. Všetko je zrejme dielom obsahových proteínov, ktoré dokážu vyzrážať nečistoty, ktoré neskôr sedimentujú na dne nádoby. V Afrike okolo povodia Nílu je kultúrnou záležitosťou takto upravovať úžitkovú vodu na pitie.
Kvety moringy olejodarné sa môžu konzumovať tiež a koreň má pálčivú, zvieravú chuť a často sa ním nahrádza chren. Z hrubých vlákien borky a kôry sa môžu vyrábať laná alebo povrazy. Vetvy bývajú obľúbenou a vcelku lacnou kŕmia hospodárskych zvierat. Koreň moringy sa často používa v tradičnom liečiteľstve pri tráviacich problémoch, pri preukázaní črevných parazitov ai ako liek na utlmenie bolesti. Semená sa používajú všeobecne a systémovo protizápalovo a na potlačenie horúčky. Listy sa liečiteľovi odporúčajú na liečbu symptómov skorbut a počiatočných patológií kostí.
Áyurvédska medicína odporúča moringu skoro až na 300 rôznych chorôb. Preto sa označuje ako viacúčelová alebo ako superpotravina, pretože sa obsahové látky dajú ľahko zužitkovať. Listy a šťava z listov moringy sa v rámci ľudovej medicíny používa na hojenie očí pri mechanickom poškodení, pri alergiách, astme, pri ťažkostiach s nadúvaním, proti starnutiu, vysokému tlaku, strate krvi, bronchitíde, cholere, kolitíde, cukrovke, hnačke , zápalov a bolestiach hlavy .
V juhovýchodnej Ázii liečitelia odporúčajú moringu proti reumatizmu, tuberkulóze, nervozite, šeroslepote, poruchách sluchu, nevoľnosti, nervozite, zápche, vírusovým infekciám a malnutrici strong>. Iná kultúra užíva lokálne moringu olejodarnou pri akné alebo na podporu hojenia rán a vredov predkolenia.
Olej lisovaný za studena má dokázaný protizápalový účinok, ktorý sa ako antioxidant dá buď konzumovať alebo sa využíva v kozmetickom priemysle najčastejšie na prípravky na masáže alebo na aromaterapiu. Semená pôsobia preháňavo av Afrike sa moringa používa aj proti bolesti a horúčke.
Kvety moringy sa používajú v juhovýchodnej Ázii ako stimulačné činidlo, povzbudzujúce, ako prostriedokna odvodnenie a na sekréciu žlče . Kvety varené v mlieku sa v Afrike používajú ako afrodiziakum.Konzumuje sa v tamojšom prostredí buď samotné alebo sa pridáva do pečiva, cestovín, polievok, omáčok, mlieka alebo čaju. Miestni študenti ju používajú, aby sa mohli učiť dlho do noci. V rovnakom prostredí sa extrakt z moringy používa na podporu duševnej bdelosti, fyzickej aktivity a chudnutia, proti stresu. Niekoľko laboratórnych štúdií sa zaoberalo koncentrovaným extraktom obsahových látok moringy na ich vplyv. >proti voľným radikálom na bunkových kultúrach a prišli na ich antioxidačný potenciál. Mohli by byť teda odporúčané preventívne voči starnutiu organizmu a kardiovaskulárnym chorobám. Rastlina ako taká sa preukázala pri miernom znížení hladín voľného cukru v plazme. Moringa olejodarna obsahuje vysokú koncentráciu vitamínu E, o ktorom sa dlho vie a bol preukázaný antioxidačný efekt. /strong>. Obsahuje tiež veľkú koncentráciu beta-karoténu, čo je látka veľmi blízka vitamínu A, ktorý pomáha svetločidným bunkám na žltej škvrne očnej sietnice. Navyše s obsahom vitamínu A je moringa vhodný zdroj látok pri ťažkostiach so zrakom alebo pri unavených očí.
Obsahové látky moringy sú odporúčané u tehotných pre ich väčšiu kvantitatívnu i kvalitatívnu metabolickú potrebu. Kvôli veľkým hormonálnym a duševným zmenám sa moringa doporučuje ženám stredného veku. Spolu s vhovnou stravou by mal pomáhať s výkyvmi pohlavných hormónovu žien s menopauzou.
Čo veľmi súvisí s menopauzou a hormonálbími výkyvmi je zníženie kostnej denzity a pevnosti kostí. Zdá sa, že minerálne obsahové látky moringy olejodarnej pomáhajú suplementovať nedostatok vápnika v tkanive kostí spojených s možnou osteoporózou.
Preklinické testy na zvieratách zatiaľ preukazujú významný potenciál obsahových látok moringy namiernom znížení lipidových čiastočiek v plazme, čím by sa mohlo prispieť v prevencii hypercholesterolémie a aterosklerózy.
Účinné látky strong>
Obsahové látky moringy zahŕňajú celkom 11 vitamínov (beta-karotén, tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, biotín, kyselina listová, kyselina askorbová, cholekalciferol, tokoferol a vitamín K), omega 3 a 6 nenas mastné kyseliny pre správnu funkciu mozgových buniek a omega 9, ktoré sú vhodnejšie v prevencii kardiovaskulárnych chorôb, minerály (draslík, fosfor, vápnik, meď, mangán, horčík, zinok a železo), proteíny, protizápalové látky, esenciálne i neesenciálne aminokyseliny, antioxidanty, xantíny, polyfenoly, flavonoidy, chlorofyl a vlákninu.
Tradičné dávkovanie
Ak sa moringa popíja vo forme čaju, môže sa popíjať až 3x denne počas dňa vždy po 150-200 ml výluhu, ktorý sa vytvorí zmiešaním s asi 95 ° C vodou a 4-10 g sušenej časti rastliny. Pokiaľ je moringa v kapsulovej forme, odporúča sa 3-5 kapsúl počas 2x denne v klasickom režime, 3x denne pri záťaži, u detí sa odporúča polovičná dávka. Pokiaľ je dostupný prášok moringy, odporúčajú sa 1-2 lyžičky prachu zmiešaných v jedle alebo nápoji. Takáto dávka sa môže opakovať 1-2x denne.