Úvod » PODĽA NÁZVU » Rejstřík českých názvů » Komonice lékařská » KOMONICE nať sypaný bylinný čaj 100g | Centrum bylin
Komonica posilňuje žilovú stenu, pôsobí protizápalovo. Je to prostriedok na riedenie krvi, má antikolagulačné účinky, preto sa užíva pri nebezpečenstve vzniku trombózy a následnej embólie. Pomáha pri zápale žíl, priebušiek. Upokojuje CNS, upokojuje, pomáha pri nespavosti, hystérii a klimakterických problémoch. Zlepšuje cirkuláciu krvi, pôsobí proti opuchom.
Obsahuje kumarín (asi 0,9%), melilotín (asi 0,2%), melilotosid, purínové deriváty, alantoín, kyselinu alantoínovú, melilotovú a močovú, triesloviny, glykozidy, flavonoidy, cholín, slizy a fytoncídy.
Drogou je vňať, ktorá sa zbiera v čase kvetu a pomaly sa suší prirodzeným teplom alebo za umelého sušenia za teplôt do 40 °C. V čerstvej rastline sú kumarín a melilotín glykozidne viazané, uvoľňujú sa až pri sušení.
Droga tlmí činnosť hladkého svalstva, užíva sa pri chronickom bronchiálnom katare, pri vysokom krvnom tlaku (spôsobený špeciálne v malej prechodom), pri kŕčoch, kŕčoch črevné kolice aj ako prostriedok proti nespavosti.
Forma použitia:
Komonicové obklady sa používajú na zápaly žíl a lymfatického systému. Vnútorne sa užíva vo forme čaju, na zrážanlivosť krvi však pôsobí veľmi slabo, užíva sa pri miernych formách. Najefekrnejší sa javí vínny macerát komonice v červenom víne. Do 1 litra vína sa nechá 10 dní macerovať 75 g čerstvej komonice kvitnúce, nasekané alebo 100 g sušené. Po 10 dňoch sa scedí a berie sa 3x denne 1-2 čajové lyžičky denne asi 20 minút pred jedlom. alebo pri dlhodobom užívaní môže pôsobiť bolesti hlavy, spavosť, závraty!
ĎALŠIE POUŽITIE:
Zriedka je komonica pestovaná ako krmovina (najmä pre kone) alebo na "zelené hnojenie". Používa sa tiež ako prostriedok proti moliam a ako aróma do tabaku.
Indikačný okruh terapeutických možností určujú predovšetkým kumarínové látky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, čo sa využíva hlavne pri tromboflebitídach a ako prevencia proti tromboembóliám. Dá sa povedať, že droga má antagonistické pôsobenie k vitamínu K. Ďalej sú zaujímavé protizápalové účinky drogy, najmä pri zápaloch slizníc, a tiež účinky expektoračné, ktoré majú uplatnenie napríklad pri liečbe bronchitíd. Protizápalové účinky možno tiež využívať lokálne, na miestne zápaly, vrátane liečby napríklad vredov predkolenia.
Tradičné použitie: 1 čajová lyžička na šálku vody, zaliať horúcou vodou, lúhovať 15 min. Pijú sa dve šálky denne.
Kontraindikácie: Pri užívaní komonice by mali byť opatrné najmä ľudia, užívajúci antikoagulanty a pacienti s krvácavou diatézou. Nepodávajte deťom. Neužívajte pri počas tehotenstva, dojčenia a pri precitlivenosti na rastlinu. Bylinka je tiež zakázaná ľuďom, trpiacim ochorením pečene alebo obličiek.
Príliš vysoké dávky lieku komonice alebo jej dlhodobé užívanie môžu spôsobiť vnútorné krvácanie, hematúriu, nevoľnosť, závraty, bolesť brucha a poškodenie obličiek a pečene.
< /p>